Niezależnie, czy Twoje dziecko jest ofiarą, czy sprawcą przemocy w szkole, nie radzi sobie z konfliktami z rówieśnikami, warto to skonsultować ze specjalistami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Konsultacje wskazane są także, jeśli chcą Państwo poznać stanowisko specjalisty w zakresie zdarzeń, które dotyka dziecko, podjąć decyzję o interwencji oraz ustalić plan działania.
DLA RODZICÓW I NAUCZYCIELI
- „Bezpieczeństwo w sieci”
- „Hejting, stalking – agresja XXI wieku”
- „Przemoc w rodzinie”
DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
- Trening Kontroli Złości – celem jest nauka sposobów radzenia sobie ze stanem nadmiernego pobudzenia. Składa się z pięciu komponentów:
- Rozpoznawanie czynników wywołujących złość,
- Obserwacja reakcji płynących z ciała,
- Poznanie technik zmniejszających poziom napięcia,
- Stosowanie wewnętrznego dialogu,
- Stosowanie samooceny.
Ćwiczenia opierają się na:
– Modelowaniu;
– Odgrywaniu ról;
– Udzielaniu informacji zwrotnych;
– Transferze (transfer umiejętności poprzez zaplanowanie zadania domowego związanego
z trenowaną umiejętnością);
- Trening Umiejętności Społecznych – celem jest nauka zachowań prospołecznych służących zastępowaniu niekontrolowanych zachowań destrukcyjnych zachowaniami konstruktywnymi.
Ćwiczenia opierają się na:
– podstawowych i zaawansowanych umiejętnościach społecznych,
– umiejętnościach emocjonalnych (np. rozumienia czyichś uczuć, radzenia sobie ze strachem), – umiejętnościach alternatywnych wobec agresji,
– umiejętnościach planowania, wyznaczania celu, podejmowania decyzji.
- Zajęcia rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne.
Zajęcia te organizowane są dla uczniów przejawiających trudności w funkcjonowaniu społecznym. Prowadzenie zajęć rozwijających kompetencje społeczno-emocjonalne stanowi jedną z form realizacji udzielania uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb, podejmowania działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży, oraz minimalizowania skutków zaburzeń rozwojowych, zapobiegania zaburzeniom zachowania oraz inicjowania różnych form pomocy w środowisku szkolnym
i pozaszkolnym uczniów.
- Warsztaty psychoedukacyjne dla uczniów szkół podstawowych w nurcie „Porozumienia bez przemocy” wg Marshalla Rosenberga. Ukierunkowane na rozwijanie kompetencji miękkich: nazywania i wyrażania emocji, rozumienia ich źródeł, formułowania komunikatów „ja”, identyfikowania i komunikowania własnych potrzeb, treningu zachowań asertywnych.
- Stop agresji i przemocy rówieśniczej – warsztaty
- Oddziaływania profilaktyczne w kontekście przemocy rówieśniczej:
- Mediacja jako element strategii naprawczej polegający na rozstrzygnięciu sporu z udziałem bezstronnego mediatora. Jest to rodzaj nieformalnej rozmowy, której celem jest przedstawienie możliwych rozwiązań problemu. Mediator nie podejmuje wiążących decyzji. Jego zadaniem jest zaproponowanie rozwiązań i przeanalizowanie ich ze stronami konfliktu. Dzięki naszym partnerom możesz znaleźć w Internecie modele odpowiadające każdym preferencjom i budżetowi, od budżetowych po super stylowe modele z najwyższej półki.
- Metoda wspólnej sprawy (Anatol Pikas) należąca do tej samej grupy oddziaływań, zalecana jest w przypadkach, gdy grupa uczniów/jeden uczeń stosuje przemoc wobec jednej lub większej liczby osób. Koncentruje się na znalezieniu sposobu rozwiązania problemu.
Nie zajmuje się:
- ustalaniem szczegółów zajść,
- ustalaniem winnego,
- dochodzeniem do prawdy.
Jej celem nie jest zbudowanie przyjacielskich relacji miedzy uczniami, lecz wprowadzenie w życie ustalonych i następnie przestrzeganych reguł, które umożliwią koegzystowanie bez krzywdzenia innych. Zalecana dla uczniów powyżej 9. roku życia.